Svadobný deň z pohľadu fotografa

24.09.2018

Svadby fotím už mnohé roky, ale blog som o nich zatiaľ ešte nenapísal. Týmto to chcem napraviť :)

Stretnutie s klientmi

So snúbencami Michaelou a Petrom som sa stretol ešte minulý rok. Dôvodom nášho stretnutia bola rezervácia termínu a dohodnutie detailov fotenia ich svadobného dňa. Obaja mi boli od začiatku veľmi sympatickí, a tak som nemal najmenšie pochybnosti o tom, že by v podobnom duchu neprebiehalo aj samotné svadobné fotenie. Už na úvodnom stretnutí do mňa vkladali veľkú dôveru a ja som urobil maximum preto, aby som ich nesklamal. Vždy nosím so sebou aj môj Ipad s takmer 13" uhlopriečkou, kde si potenciálni klienti môžu komfortne prezrieť prierez mojou tvorbou ako i kompletné celé svadby, ktoré som realizoval. Dohodu uzatváram až vtedy, keď sa klienti oboznámia s mojou tvorbou a vedia, čo môžu odo mňa očakávať a ako asi bude vyzerať plus-mínus ich svadobné portfólio. Ja sa samozrejme snažím vždy o to, aby práve tá moja posledná svadba obsahovala iba plusy :) Nakoľko v tomto prípade bola svadba až o rok, o svoj progres som sa neobával. 

Moja fototechnika

Som veľkým fanúšikom kvalitnej techniky a svoju fototechniku priebežne obmieňam. Za posledný rok som si obľúbil dvojkombináciu v zložení 5D MarkIV + EF 16-35 2,8L III a 5D MarkIV + EF 70-200 IS 2.8L II Táto zostava mi pokryje komplet všetky potreby (široký rozsah ohnísk, výborny DR a ISO výkon 30Mpx senzorov, spoľahlivý, citlivý a rýchly AF, dual slot). Pre makrozábery napr. prsteňov používam objektív Tamron SP 90mm F/2.8 Di Macro. Keď potrebujem dostať do záberu čo najviac z priestoru a vsadiť tak ľudí do prostredia a pod., siaham po 16mm ohnisku, rovnako aj v stiesnených situáciách napr. na tanečnom parkete. Môžem byť blízko, ako to len ide. Poskytuje mi to aj rôzne kompozičné obohatenia s využitím zvýraznenej perspektívy. Na druhej strane rozsah 70-200 využívam pri portrétoch, kde chcem zminimalizovať rušivé pozadie a izolovať portrétované osoby. Toto dlhšie ohnisko sa mi výborne hodí aj pri reportážnej časti svadobného dňa, kde môžem z diaľky inkognito fotiť ľudí pri ich prirodzenom bavení sa. Zábery tak pôsobia veľmi prirodzene, nakoľko žiadny "objekt" nemá možnosť sa "nastajlovať". Okrem toho používam pre prípad potreby aj 2x blesk Godox V860 II a záblesk Godox AD600. Toto všetko viem podľa potreby riadiť s odpaľovačom Godox X Pro. Nosievam so sebou aj viac druhov LED svetiel.

Začiatok fotenia (interiér)

Fotenie svadobných portrétov prebiehalo v uvoľnenej atmosfére. Nevesta so ženíchom prišli pozitívne naladení, plní očakávania a v podstate celý priebeh fotenia nechali na mne. Počasie bolo optimálne pre fotenie vonku aj vnútri, začali sme však v interiéri, aby sa na poludňajsom slnku príliš neunavili a mali energie aj na ďalšie časti svadobného dňa :-) Ani tentokrát mi nechýbalo zábleskové svetlo Godox AD600, pomocou ktorého som mohol vykúzliť čarovnú svetelnú atmosféru. Začal som s fotením nevesty so svadobnou kyticou...

za chvíľu sa pripojil aj ženích...

bez zábleskového svetla by fotka s touto svetelnou atmosférou vzniknúť nemohla... 

Pokračovanie fotenia (exteriér)

Čo je super počasie pre snúbencov, nemusí byť super pre fotografa, hl.ak sa jedná o fotenie portrétnych fotiek. Ostré poludňajšie slnko opäť "nesklamalo" a ja som tak musel riešiť v prvom rade svetelné podmienky a až v druhom rade pózy, kompozíciu a uhol záberu. Samozrejme tým, že toto nebola ani zďaleka moja prvá svadba v týchto "výborných" svetelných podmienkach, poradil som si k mojej spokojnosti...

Výkon 600WS mi umožnil aj zo vzdialenosti cca 4m pekne nasvietiť za slnečného počasia budúcich mladomanželov.  

pravdaže okrem zábleskov fotím aj s čisto prirodzeným svetlom...záleží od situácie a môjho zámeru... 

Obrad

Niekedy sa oplatí si trošku zájsť aj ďalej než je oplotenie miesta konania obradu, možno tak získať zaujímavé zábery, tuto aj s orámovaním...

Ešte pred samotným obradom si ma pán farár zavolal do sakristie, kde ma slušne poučil, ako sa mám chovať, aby som tam počas obradu nepobehoval zo strany na stranu a počas kázne nefotil z bezprostrednej blízkosti atď. Pána farára som si vypočul, poďakoval za poučenie a ubezpečil ho, že v mojom prípade toto určite nehrozí :) Nakoniec som celý priebeh obradu nafotil v duchu vlk sýty, ovca celá :) 

božia...ehm, ženíchova ruka... 

pri fotení v kostole nikdy nepoužívam blesk (spolieham na svetelné profi sklá a vysoký výkon ISO), ale pre istotu ho mám vždy nasadený :) 

spokojný pán farár... 

z môjho pohľadu zaujímavé svetelné podmienky, použitie blesku by toto zabilo... 

a už sú svoji... 

Hostina

Uvítanie na hostine bolo v réžii DJa...

svadobný otec s kamarátom v pozadí, pohľad na nich mi dával tušiť, čo bude nasledovať :) 

tuto to prišlo... 

moment keď obsah prevyšuje nad technickou kvalitou...(pri tejto jedinej fotke som urobil výnimku a foto nevymazal) 

spomínané využitie zvýraznenej perspektívy... 

a polievka aj tentoraz bola málo slaná :) 

po náročnom fyzickom a psychickom vyťažení aj fotografovi dobre padne doplniť energiu chutným jedlom :) 

moja konkurencia :D 

čo som však využil pre obohatenie svojich záberov... 

zvedavá mladá svadobčanka :D 

samozrejme nechýbalo ani krájanie svadobnej torty... 

...a mladý nedočkavý pán 

rád používam pre obohatenie záberov expozície s dlhým časom a zmrazením pohybu bleskom na záver... 

tento súbor som už na jednej svadbe zažil, ani dnes nesklamali, čepčenie bolo vtipné aj krásne zároveň... 

a už ho vedú... 

Záver

Záverom by som chcel aj touto formou poďakovať spokojným mladomanželom, že do mňa vložili svoju dôveru a ja som sa tak mohol stať súčasťou ich veľkého dňa :) Už nasledujúcu sobotu ma čaká ďalšia svadba, ďalší klienti....Fotenie od 9.30h do 01.30h rána, celkovo 16h fotokrytia :)